top of page

Proiect didactic "Fracția. Scrierea fracției. Aflarea fracției din număr."

PROIECT DE STRATEGIE DIDACTICĂ

CLASA: a IV-a

Învățătoare – Ana I. Magas

  1. DISCIPLINA: MATEMATICĂ

  1. UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: FRACȚII

  1. TEMA: Fracția. Scrierea fracției. Aflarea fracției din număr.

  1. TIPUL LECŢIEI: consolidare şi formare de priceperi şi deprinderi.

  1. SCOPUL: consolidarea şi formarea priceperilor, deprinderilor şi

cunoştinţelor referitoare la fracții şi dezvoltarea gândirii

logice şi a limbajului matematic.

  1. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: - să definească: întregul (unitatea), fracţia, numărătorul, numitorul;

- să citească fracţiile date;

- să scrie fracţiile corespunzătoare unor părţi colorate din desene;

- să indice prin colorare fracţiile date;

- să realizeze desene potrivite pentru a reprezenta fracţii;

- să reprezinte cu obiecte fracțiile date;

- să identifice fracții după anumite grupe de obiecte;

- să afle o fracție din număr;

- să rezolve exerciţiile propuse;

- să rezolve probleme de aflarea fracției din număr;

- să utilizeze limbajul matematic corespunzător;

O2: - să participe activ, cu plăcere şi interes la lecţie;

- să respecte regulile de comunicare şi colaborare în vederea îndeplinirii sarcinilor de lucru;

O3: - să adopte o poziţie corectă în bancă pe tot parcursul lecţiei;

- să scrie corect şi estetic în caiete şi pe fişele de lucru.

  1. STRATEGIE DIDACTICĂ:

  • METODE ŞI PROCEDEE: prezentare power point, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, jocul didactic, munca pe grupe, problematizarea;

  • MIJLOACE DIDACTICE: figuri geometrice, peisaje de iarnă și primăvară, lipici, foarfecă, coli de hârtie, fișe de lucru, planșe cu probleme;

  • FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe și individual.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

I.Moment organizatoric

1) cuvântul învățătorului

( pe fondalul melodiei Iarna de A. Vivaldi)

-Stabilirea ordinii, pregătirea elevilor pentru lecţie, pregătirea materialelor didactice necesare pentru desfăşurarea lecţiei, aşezarea elevilor pe trei echipe.

- Ghemul vremii se-nvârtește

Și nicicând nu se oprește...

Fie ger sau fie soare,

Trece vremea curgătoare...

  • Suntem în ultima zi a iernii – 28 februarie. Și cu toate că așteptăm cu o nerăbdare deosebită sosirea primăverii, pe care o simțim în zilele un pic mai lungi, în soarele mai îndrăzneț; totuși ași dori să ne inundăm pe câteva clipe în farmecul iernii. Să o petrecem frumos pe iarna, care ne-a adus atâtea bucurii.

  • Să ne închipuim că suntem în mijlocul codrului de iarnă... Ce vedeți, ce auziți? Folosiți figuri de stil.

Actualizarea cunoștințelor

  • Vedem că iarna gospodărește pe tabla noastră din plin. Iar în colțul de sus se zărește o căsuță. Să încecăm ducem o cărărușă spre ea , citind numerele de pe fișe și punându-le în ordine crescătoare.

  • Am ajuns la căsuță, dar n-avem timp de stat. Ne vom întoarce la ea mai târziu. Acolo ne așteaptă o surpriză.

  • Acum ne cheamă la joc ultimii fulgușori, care ne-au adus exerciții inverse pentru calcul oral. Să repetăm tabla înmulțirii. Pe fulg e scris un număr – rezultatul înmulțirii, iar voi trebuie să alcătuiți un exercițiu de împărțire.

  • Cele mai mari bucurii ne aduc jocurile de iarnă. Vă propun și eu să construim un om de zăpadă, rezolvând exercițiile în scris de pe bulgure și punându-l la căpușorul care corespunde rezultatului.

147840:42

56400:24

183050:35

5230x35

2350x24

3520x42

Iarna nu se dă plecată atât de ușor! A întins în fața noastră troiene lungi. Le putem trece dacă vom scrie o dictare matematică: ½ , 3/8, 1/7, 4/5, împărțim în 6 părți și luăm 3 din ele, împărțim în 7 părți și luăm 4 din ele, numărătorul e 3, iar numitorul 5, numărătorul e 4, iar numitorul 6.

II.Discuții introductive

  • Ce sunt numerele scrise?

(fracții)

Un întreg de îl împarţi

Părţi egale tu să faci,

Una sau mai multe iei

Spune-mi matematic, ce-i?

(fracția)

  • Ce am învățat ora trecută la matematică?

III. Anunţarea temei şi formularea obiectivelor

- Astăzi, la matematică, vom rezolva exerciţii de citire, de scriere şi de reprezentare a fracţiilor, de aflare a unei sau mai multe părți dintr-un întreg.

Verificarea cunoştinţelor teoretice:

Să ne aducem aminte :

  • Cum se numește numărul de sub linioară? (numitor)

  • Ce arată el?

  • Cum se numește numărul de-asupra linioarei? (numărător)

  • Ce arată el?

  • Cum se numeşte linia orizontală folosită la scrierea fracţiei?

  • Ce operație indică ea?

Scriu titlul lecţiei pe tablă:

Fracția. Exerciţii aplicative.

Minuta de înviorare. Gimnastică pentru ochi.

- Am petrecut-o pe iarnă cu drag. Să-i spunem « bun venit» primăverii. Ce a apărut de sub zăpadă ?

Cu ce epitete putem caracteriza începutul primăverii?

Ce comparați și metafore putem folosi ?

IV. Consolidarea și formarea priceperilor şi deprinderilor

a) Muncă independentă:

Se împart fișe de muncă independentă pentru fiecare elev, unindu-se în grupe . (ANEXA 1)

Mai întâi se fac câteva aplicații practice cu diverse obiecte.

b) Verificarea calitativă și cantitativă a temei.

Se verifică tema cantitativ și calitativ, mai întâi trecând printre bănci pe la fiecare elev, apoi numindu-i pe unii care să spună rezolvările corecte de la fiecare exercițiu.

c) Verificarea muncii independente.

Sunt numiți câțiva elevi care să spună rezolvările corecte de la exercițiile date.

Problemele sunt analizate în grup, iar apoi oral.

e) Exerciţii aplicative: exerciții de pe multimedia. Copii scriu pe tablă și în caiete exerciții de aflare părții din număr.

Încercuirea răspunsurilor corecte pe fișe.

  • Jocul «Împarte pastile»

Surpriza din căsuță.

Prințul s-a îmbolnăvit.Să împărțim pastilele

Dăm dimineața ¾ , seara 4/6, la amiază 2/5.

Clasa fiind împărțită pe echipe , pentru fiecare echipă sunt distribuite următoarele: două fișe de lucru, coli de hârtie colorată, foarfecă, un cerc.

Mai întâi formesză fracții folosindu-se obiectele de pe măsuțele fiecărei echipe, apoi citesc fracțiile formate.

Problema de pe multimedia

scriu pe tablă și în caiete.

Un profesor avea o colecție din 120 de fluturași.

Din ei 2/5 sunt galbeni, iar restul sunt albaștri.

Câti fluturi albaștrii sunt?

Lucrul cu manualul

V.Evaluarea cunoștințelor

- Calcul oral. Exerciții diverse de consolidare.

- Jocul - problemă „Să-i ajutăm lui Emelea să construiască casa”.

Emelea vrea să-și construiască o casă cu lungimea de 9m, iar lățimea – 2/3 din lungime. Care e aria fundamentului?

Aflarea lățimii dreptunghiului, care constituie 2/3 din lungime. Apoi aflăm aria.

Dacă rămâne timp – Problemă pentru cei isteți

VI. Temă de casă

-De rezolvat problemele de pe fișe și de terminat de completat fișele.

Se dau explicații privind rezolvarea exercițiilor.

VII.Aprecieri şi concluzii

-Se vor aprecia toţi elevii, vor fi numiţi şi lăudaţi elevii care pe parcursul lecţiei au răspuns de mai multe ori şi bine, se apreciază modul de desfăşurare al lecţiei.


Избранные посты
Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Тегов пока нет.
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page