top of page

Master class - lecţie integrată "Folosirea jocului didactic în consolidarea și verificarea mate

ARGUMENT:

În desfăşurarea procesului de învăţământ, şcoala, ca factor activ al procesului, trebuie să utilizeze cele mai eficiente căi, cele mai variate metode şi mijloace care să asigure şi să stimuleze, în acelaşi timp, creşterea ritmului de însuşire a cunostinţelor. Unul dintre mijloace, folosit din ce în ce mai intens şi care îşi dovedeşte eficienţa, este jocul didactic. O îmbinare armonioasă se poate realiza între activitatea de învăţare şi joc, reluându-se într-o formă atractivă cunoştinţele predate, ceea ce favorizează fixarea acestora. În acelaşi timp, jocul este şi un mijloc de control al gradului în care elevii şi-au însuşit cunostinţele. El poate fi integrat în lecţie, fie în partea introductivă, fie în cea finală.

În invăţământul primar jocul didactic îmbina armonios elementul instructiv-educativ cu elementul distractiv. Scopul jocului didactic trebuie să fie în concordanţă cu cerinţele programei şi trebuie să respecte particularităţile psihologice şi individuale ale copiilor.

Jocurile alese just şi bine organizate dezvoltă capacităţile mintale ale elevilor, perfecţionează şi antrenează memoria, gândirea, contribuie la o mai bună însuşire şi consolidare a cunoştinţelor. Dar principalul e că jocul trezeşte un viu interes pentru obiectele de studiu. Elevii capătă încredere în forţele sale, ei îndeplinesc cu plăcere sarcinele puse.

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.11.16

Clasa: IV

Obiectul: matematica, citirea, limba română, științele naturii.Tipul lecţiei:

Scopul:

  • consolidarea depinderilor de a rezolva exerciţii, ţinând cont de ordinea operaţiilor;

  • formarea deprinderilor de a analiza problemele după scheme;

  • generalizarea şi sistematizarea cunoştinţelor elevilor despre problemele cu mai multe operații;

  • formarea deprinderilor de a analiza propoziții, părți de vorbire studiate;

  • să citească corect, conştient, cu respectarea semnelor de punctuaţie şi a intonaţiei corespunzătoare.;

  • să-şi îmbogăţească vocabularul cu noi cuvinte şi expresii plastice din texte

  • consolidarea cunoștințelor despre planetele Sistemului Solar, continentele și oceanele Pământului, educarea dragostei față de natura meleagului natal.

Strategii didactice:

  • Metode şi procedee didactice:

  • trening psihologic, observaţia, conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, calculul mintal, proba orală, munca independentă, problematizarea, jocul de rol.

  • Materiale şi mijloace didactice :

calculator, prezentare Power Point, planşe, fişe de lucru , portofoliile elevilor.

  • Forme de organizare:

frontală, individuală, în echipă.

Desfăşurarea activităţii:

  1. Moment organizatoric

Cuvântul învăţătorului (pe fondal muzical)

- Astăzi vom avea o lecție deosebită- o lecție călătorie. Vom vedea Pământul nostru un pic mai altfel – dintre stele. De ce?

- Avem o adresare de la un extraterestru.

-Îi ajutăm, ce ziceți?

Însărcinările sunt transmise cu ajutorul unor comete, care sunt împrăștiate pe tot Pământul. Vom răspunde la unele întrebări și le vom găsi.

Prima însărcinare.

  • Care e cel mai populat continent? (Eurasia)

(Copiii dezlipesc cometa de pe hartă și citesc însărcinarea)

Jocul ”Hora planetelor”

De aranjat numerele de 6 cifre în ordine crescătoare și de aflat locul planetelor Sistemului Solar.

Însărcinare.

Se află pe continentul cel mai rece. (Antarctida)

Jocul ”Cuvântul interzis”

Copiii numesc calități și însușiri specifice la cuvintele Soare și Pământ.

A treia însărcinare.

E ascunsă în oceanul care are două denumiri. (Pacific sau Liniștit)

Să aflăm direcția călătoriei .

Jocul ”Discifrează cuvântul” (orbita)

Elemente de joc. Apare Neştiilă.

Uite, acesta Neştiilă,

Leneşul şi zăpăcilă,

A patra însărcinare.

Se află pe continentul cel mai cald. (Africa)

Jocul ”Să pornim racheta”

Copiii rezolvă exercițiile de pe părțile componente ale rachetei și formează racheta.

Lucrul la tablă și pe fișe.

Minuta de relaxare.

Repetarea continentelor prin cântec.

Următoarea însărcinare. Planeta problemelor.

Se află pe continentul- patria cartofilor.

Rezolvarea problemei de pe planșă.

Următoarea însărcinare. Primirea informației noi.

Se află în Oceanul Îngețat de Nord.

Citirea textului , redarea emoțiilor prin intonație.

Minuta de relaxare. Gimnastică pentru ochi.

Lucrul în echipe.

I echipă – restabilirea planului.

II – alcătuirea sencanului.

III – completarea păianjenișul tematic.

Următoarea însărcinare.

Se află între două continente denumirea cărora începe cu litera A

Analiza propoziției și părților de vorbire.

Încheiere

- Iarăși avem o adresare de la extraterestru.

- Cât de frumos și bogat e Pământul ! Dar uneori el plânge. De ce ?

- Ce putem face ca să-i dăruim un zâmbet Pământului ?

Copiii lipesc pe glob steluțe cu dorințe pentru planetă.

- Mulţumesc, copii, pentru călătorie! Să creşteţi acele semincioare pe care le-am sămănat azi la lecţie.


Избранные посты
Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Тегов пока нет.
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page