Șirul numelor de la l-20.Exerciții și probleme la folosirea tabelelor adunării si scăderii în limita
Proiect didactic
la matematică cu elemente de citire în clasa 1
Tema:,,Șirul numeric1-20. Numerație orală. Rezolvarea exercițiilor și a problemelor în limita 20”
”Prietenia”
Învățător:
Ana I. Magas
2018
Tema:
Scopul:
consolidarea numerației în limita 1-20;
de a compara numerele;
repetarea noțiunilor de număr următor, precedent;
repetarea denumirii numerelor la adunare și scădere;
repetarea componenței numerelor;
dezvoltarea gândirii logice, imaginației, atenției în cadrul lecției;
dezvoltarea deprinderii de a scrie caligrafic îngrijit;
perfecționarea și dezvoltarea exprimării orale corecte;
formarea deprinderii de citire cursivă.
Materiale didactice:
Personaje din povești, tabllițe, planșe, evantai numeric, probleme
ilustrate, fișe, joc didactic.
Metode și procedeie:
Conversația, demonstrarea, lucrul în grupe, lucrul pe
variante, calcul oral, dictare matematică, jocul didactic, lucrul cu manualul.
Tipul lecției:
Lecție integrată de consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Desfășurarea lecției:
I.Organizarea clasei.
- Dragi copii, astăzi avem o lecție neobișnuită. Ne-au sosit oaspeți ca să vadă ce am învățat în jumătate de an. Noi am venit la școală așa ca o foaie de desen – albă și curată, dar până acum am dovedit să conturăm câte ceva pe el. Să vedem, ce?
a) Trening psihologic.
- Ieșiți, vă rog, înainte! Să ne luăm de mâini și să formăm un cerc. Simțim susținera și căldura mâinuțelor. Suntem o familie în care trăiește prietenia, dragostea și ajutorul reciproc. Și, deoarece suntem la început primăvară, păsările au început lungul zbor spre casă, spre noi, ghiocelul gingaș adună puteri și la noi în suflețele prinde mugure primăvara. Și totul ni se va primi, toate greutățile le vom învinge! Vă rog să-mi ajutați să petrcem reușit și interesant lecția de astăzi. Bun? Să pornim la drum.
b) Jocul ” Rețeta prieteniei”
- Dacă suntem prieteni, să vedem c înseamnă Prietenia? Care e rețeta ei? Dintre cuvintele de pe tablă șă le alegem pe cele care țin de prietenie. ( Formarea tortului cu luminiță din cuvintele date)
Cuvântul învățătorului
- Ia priviți la mănușica noastră! Ce vedeți neobișnuit? Da, chiar gogoașa! Tot așa în prietenie au trăit și ei toată iarna. Dar acum a venit primăvara, s-a trezit flămând din somnul lung ursul, au slăbit animalele după iarna grea și mă tem că vor mânca gogoașa. Dar să încercăm să o ajutăm. Animaele au venit cu niște însărcinări, să le îndeplinim și să le propunem altceva de-ale gurii în schimb.
Prima însărcinare e în plicul cu o figură care are 4 laturi egale și patru unghiuri drepte. Cine o găsește? Ce figură e?
1. Calcul oral. Jocul ”Omida – fluturașii”
- Să ne ascuțim un pic mințele prin calcul oral. Avem niște ghemulețe cu exerciții, să începem a rezolva de la exercițiul cu rezultatul cel mai mic și să aranjăm numerele în ordine crescătoate. Am format omida cu numerele primei zeci.
- Dar noi am început a înrvăța numerele zecii a doua. Să aranjăm fluturașii care ies din omidă acum în ordine descrescătoare și să-mi spuneți din ce sunt alcătuite numerele zecii a doua.
( Copiii ordonează numerele, spun din ce sunt alcătuite.)
A doua însărcinare e în plicul cu o figură care are 4 laturi - 2 laturi mai lungi și 2 mai scurte. Cine o găsește? Ce figură e?
2. Dictare matematică.
-Numărul următor al lui 12, 15, 16.
Precedentul lui 17, 12, 20.
Suma numerelor 5 și 3, 6și 4, 10 și 7.
Diferența numerelor 17 și 7, 18 și 8.
Măriți 10 cu 6.
Micșorați 18 cu8.
A treia însărcinare e în plicul cu o figură care are 3 laturi și 3 unghiuri. Cine o găsește? Ce figură e?
3. Rezolvarea exercițiilor inverse:
17= 18= 19= 11= 9= 7=...
Minută de relaxare. Masajul vesel.
Cum se numesc numerele la adunare? Eu spun suma, dar voi termenii.
A patra însărcinare e în plicul cu o figură care n-are unghiuri. Ce figură e?
4. Jocul ”Găsește prietenul ghioceiilor”
- Ce curajos e vestitorul primăverii. Dar e singur! Să-i găsim prieteni, să-i fie mai ușor!
(Rezolvarea exercițiilor cu același rezultat)
5. Lucrul asupra problemelor
10 puișori gălbui
Stau la umbră sub gutui
Mai vin 6 roșiori
Aș dori să-mi spui cați pui
Sunt acuma sub gutui?
Greieri asta-vară
Ne-au cântat seară cu seară
Vara asta cand nu plouă
Vin cu ei și alții 9
Cine poate să ne spună
Cați greieri cantă- mpreună
6. Lucrul în grupe.
Să alcătuim probleme în echipe.
Minută de relaxare.
Rezolvarea exercițiilor de pe fișe pe variante.
A cincea însărcinare e în plicul cu cel mai mare număr de o cifră. Cine îl găsește?
7. Lucrul asupra textului.
Și dacă vorbeam de prietenie vă propun să citim un text ”Prietenii adevărați”
Jocul ”Scaunul autorului”
Citirea în lanț.
Discutarea după conținutul textului. (Dialogul, adresarea. Literele vrăjitoare, străjerii.)
Jocul ”Cuvinte - prietene” (unim sinonimele de pe fișe)
Jocul ”Cuvintele ascunse”. Citirea cuvintelor de pe planșe.
Alcătuirea propozițiilor din cuvintele date.
A șasea însărcinare e în plicul cu cel mai mic număr de 2 cifre. Cine îl găsește?
8. Încheiere. ”Hora prieteniei”
- Bravo, copii! La încheiere ași dori să-i dăm un zâmbet soarelui, spunând câte o dorință și formând din pălmuțele noastre o cunună a prieteniei.