top of page

Proiect didactic "Ghioceii. Spiridon Vangheli"

Proiect didactic

Clasa: a II-a

Învăţător: Ana I. Magas

Disciplina: Сitirea

Subiectul: Ghioceii. Spiridon Vangheli

Tipul lecţiei: combinată

Obiective:

O1-Să citească corect și fluent textul, ținând seama de semnele de punctuație și de ortografie;

O2-Să folosească cuvintele noi si expresiile din text în enunțuri proprii;

O3-Să descopere însușirile personajelor din text ;

O4-Să răspundă la întrebări vizând conținutul textului, dovedind intelege-

rea semnificației mesajului acestuia;

O5-Să acționeze individual și îin echipă , pentru realizarea sarcinilor de lucru;

O6-Să aprobe sau să dezaprobe faptele personajelor din text.

O7- Educarea dragostei față de natură, cuvântul artistic; simțului estetic.

Strategii didactice:

  • Metode si procedee:

trening psihologic, exercițiul, explicație , conversația, brainstorming, ciorchinele, pro si contra ,cadranele , cvintetul, povestirea, lectura explicativă, explozia stelară, scaunul autorului, jocul didactic, prezentare Power Point;.

  • Mijloace didactice:

texte suport „Zapada si ghiocelul”,” Ghioceii” Spiridon Vangheli, fise de lucru, ghiocei, videoproiector.

  • Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe, în perechi;

  1. Moment organizatoric

Cuvântul învăţătorului(pe fondalul melodiei lui Petru Ceaicovski „Anotimpurile. Primăvara”)

Trening psihologic (pe fond muzical )

- Suntem iarăși la început de primăvară – primăvară deosebit de așteptată – plină de lumină și speranță. Și cred, că dacă colțul ierbii izbucnește forțat de surâsul hotărât al primelor raze și căpușorul ghiocelului suav străbate pământul amorțit – avem o nădejde, că răul va fi biruit și liniștea va domni peste acest pământ plin de suferințe.

Aș dori ca lecția de astăzi să ne îmbogățească nu numai cunoștințele, dar și să ne atingă sufletul cuvântul artistic.

La început a fost cuvântul... O înțelepciune ninsă de secole spune că cuvântul e acel felinar, care luminează totul în jur și fără el lumea ar fi inundată în întuneric. Dar pentru voi cred că e cazul să fac o paranteză - Dumnezeu ne-a dat zece degețele nu numai să le folosim când nu știm a socoti, dar și să ținem minte:

Primul cuvânt e bun, al doilea e sincer, al treilea e cinstit, al patrulea – deștept, al cincelea – blând, al șaselea – înțelegător, al șaptelea – mângâietor, al optelea – delicat, al nouălea – îndrăzneț, al zecelea – înțelept. Mai departe - taci! Deci, ne dorim să ne ajungă înțelepciune și răbdare să tacem la timp.

Iar acum să depănăm firul lecției.

  1. Actualizarea cunoștințelor.

  2. Conversație

- Ce asociații vă trezește cuvântul primăvara ?

- Alcătuiți propoziții folosind epitete – însușiri deosebite.

b) Formarea brainstormingului ”Primăvara”

-Ce păienjeniș tematic am format!

c) Citirea textului ”Zăpada și ghiocelul”.

- Acasă ați avut de citit textul ”Zăpada și ghiocelul”, să vedem cum v-ați descurcat.

Citirea în lanț, pe fragmente.

Discuția pe baza textului:

  • Ce ne învață textul?

  • - Care sunt personajele pozitive? Negative?

d) Lucrul individual pe variante.

1 – restabilirea planului deformat,

2 – alcătuirea comparațiilor,

3- unirea sinonimelor.

  1. Minuta de relaxare.

  2. Tema nouă.

- La lecţia de astăzi vom face un popas în lumea lui Spiridon Vangheli – scriitorul cu suflet de copil. Când rosteşti numele lui Spiridon Vangheli te telereportezi, fără voie, în miraculoasa lume a copilăriei .

Ce povestiri scrise de el am citit ?

El a spus: „Scriitorul e un fel de albină care adună nectarul din mii de flori. Cartea e casa cea mare a sufletului celui care o scrie”

  1. Scurte date din biografia scritorului.

S-a născut pe 14 iunie 1932 în satul Grinăuți, județul Bălți. A absolvit Școala primară din satul natal. Își continuă studiile în orașul Bălți.

A lucrat profesor școlar, apoi redactor la editurile „Cartea Moldoveneasca” și „Lumina”.

A scris peste 20 de opere pentru copii. A debutat cu cartea ” În țara fluturilor”. Cea mai cunoscută lucrare este "Isprăvile lui Guguţă", care a fost tradusă în aproape 40 de limbi ale lumii.

Are doi copii – Radu și Rodica. Anume ei sunt prototipii eroilor din povestirile ” Băiețelul din Coliba albastră”

  1. Citirea fragmentelor din ”Băiețelul din Coliba albastră”.

  2. Citirea textului ”Ghioceii”.

  • Cititea – model. Scaunul autorului.

  • Citirea în lanț.

  • Citirea selectivă.

  1. Lămurirea cuvintelor noi:

Hârtop – gârlă, râpă , poiană pe vârful unui deal.

Bască – beretă.

Dumerit – s-a clarificat, a înțeles.

  1. Conversație pe baza textului. Explozie stelară.

  • Care este titlul? De ce?

  • Cine sunt personajele?

  • Când are loc acțiunea? De ce credeți așa?

  • De ce Radu îl ia pe Cuțulică cu el?

  • Ce este neobișnuit în povestire?

  • Ce ne învață textul?

  1. Consolidarea cunoştinţelor asimilate anterior

  2. Alcătuirea sencanului.

  • Cu ce însușiri - epitete putem caracteriza ghiocelul?

  • Ce metafore - acțiuni putem găsi?

Copiii completeaxă ciorchinele de pe fișe, scriind un sencan la cuvântul – ghiocel.

  1. Jocul ”Ghioceii cu surprize”

Găsirea antonimelor de pe petale și formarea giocelului.

  1. Generalizarea cunoştinţelor

  2. Discuție. Metoda Press.

Citirea poeziei

Otilia Cazimir – Ghiocelul

De sub un bulgăre-ngheţat

Cu căciuliţa albă de zăpadă,

Un ghiocel sfios şi speriat

Işi scoate căpuşoru-n vânt să vadă.

Ce minunată-i dimineaţa-n crâng

Şi ce călduţ şi bine e afară!…

De ce-ar întârzia-n pământ, nătâng,

Când are strai nouţ de primăvară?

E linişte în jur…Şi-i cel dintâi,

Şi-i singurel: un firicel de viaţă…

Doar iepuraşul fără căpătâi

Se-apropie tiptil şi-i iese-n faţă.

I-e foame – însă cum să se îndure?

- Eşti prea subţire, fraged ghiocel…

Şi s-a tot dus. În urma lui peste pădure

Începe-a ninge-ncet, încetinel.

Iar bietul ghiocel abia se vede

Prin fulgii moi de puf ce prind să cearnă.

Se-nalţă-n picioruş, nu-i vine-a crede…

- Ia uite, frate, parcă-i miez de iarnă!

Şi căpuşoru-i cade ostenit.

Învinetit de frig, se înfioară:

- Nu-mi pare rău că mor…M-am cam grabit,

Dar am adus o nouă primăvara!

- Ce emoții v-a trezit poezia? De ce?

- A făcut oare bine ghiocelul că a răsărit așa de devreme? De ce?

b) Notarea elevilor.

c) Tema pentruacasă:

De povestit textul, de colorat ghiocelul.

VII. Încheiere

- Iată că a luat sfârşit călătoria noastră în primăvara cuvântului . Sper că ați primit satisfacție de lecție. Aș vrea să închei lecția tot cu un fragment frumos scris de Spiridon Vangheli .

Doi pui de ciocârlie stau de vorbă.

- O cunosc pe mama încă din ou, a spus un pui.

- Păi în ou e întuneric, a spus celălalt pui.

- E întuneric în ou, dar se aude. După cântec o cunosc pe mama.

- A-a! s-a dumerit al doilea pui. Dar de ce cântă mama?

- Ca să nu uităm limba noastră

  • Vă doresc drum bun în lumea cuvântului matern!

![endif]--


Избранные посты
Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Тегов пока нет.
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page