top of page

Master class - lecţie integrată " Folosirea jocului didactic în consolidarea numerelor  natural

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.11.13

Clasa: I

Obiectul: matematica şi învăţarea citit scrisului

Tipul lecţiei: master class - lecţie integrată

Subiectul : folosirea jocului didactic în consolidarea numerelor naturale în limita lui 10; consolidarea sunetelor şi literelor învăţate.

Scopul:

  • verificarea şi consolidarea cunoştinţelor despre numerele naturale în limita lui 10, adunarea şi scăderea lor fără trecerea peste ordin

  • verificarea şi consolidarea cunoştinţelor despre sunete/litere, deprinderilor de citire.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1- să numere crescător şi descrescător în limita 1-10;

O2- să distingă vecinii numerelor propuse;

O3- să determine componenţa numerelor enunţate;

O4- să adune şi să scadă numerele propuse;

O5- să alcătuiască şi să rezolve probleme în baza imaginilor propuse;

O1- să identifice literele învăţate;

O2- să pronunţe corect sunetele în vederea dezvoltării auzului fonematic;

O3- să citească cuvinte/ propoziţii care cuprind literele învăţate în ritm propriu în mod corect şi conştient;

O4 :să ordoneze logic cuvintele în propoziţie;

Strategii didactice:

  • Metode şi procedee didactice:

trening psihologic, metoda fonetico-analitico-sintetică, observaţia, conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, calculul mintal, proba orală, munca independentă, problematizarea, jocul de rol.

  • Materiale şi mijloace didactice :

calculator, prezentare Power Point, planşe, fişe de lucru , alfabetar, abecedarul, tablă magnetică cu litere, portofoliile elevilor.

  • Forme de organizare:

frontală, individuală, în echipă.

Desfăşurarea activităţii:

  1. Moment organizatoric

Cuvântul învăţătorului. Trening psihologic (pe fondal muzical)

- Astăzi , necătând la timpul destul de rece, aş dori ca în clasa noastră să domnească lumina şi căldura sufletească. Dar...Soarele de pe tabla noastră e un pic posomorât, umbrit de nouraşi. Ne-a încălzit o perioadă îndelungată şi e slăbit de puteri. Să-i dăm câte un zâmbet, să-l facem să strălucească.

Ridicaţi-vă, veniţi mai aproape.

(Copiii lipesc câte un soricel zâmbitor în jurul soarelui de pe tablă)

Să formăm un cerc.Simt cum o rază vicleană de soare se strecoară tiptil-tiptil, în inima mea, iar inima mea de copil începe să bată mai tare. Mă simt atât de minunat... totul e pe placul meu. Parcă primesc puteri noi, neobişnuite şi cred , chiar cred că pot totul.

  1. Captarea atenţiei.

Elemente de joc. Apare Neştiilă.

Uite, acesta Neştiilă,

Leneşul şi zăpăcilă,

M-a-ntâlnit chiar azi în drum

Şi mi-a spus,

Că copiii nu-s mai buni!

Şi s-a dus.

Hai, copii, să-i arătăm

Fiecare ce putem:

Să citim, să socotim,

Să scriem curat,

Să se simte Neşteilă ruşinat!

Bun?

Hai să ne pornim la drum!

- Vom porni într-o călătorie în ţara cunoştinţelor, fiind ajutaţi de eroii din poveste.

Aş vrea să-i demonstrăm lui Neştiilă că ştim bine matematica, dar cum să găsim drumul ? Am o idee ! Să apelăm la ajutorul floricelei fermecate.

Floricică fermecată,

Ce putere ai, arată !

Dorinţa noastră îndeplineşte

Şi în basm cu noi porneşte.

Prin ţara matematicii să călătorim,

Să numărăm şi să socotim.

  1. Actualizarea cunoştinţelor

  2. Jocul « Cine sunt vecinii »

- Am ajuns în ţara basmelor, dar cine, unde trăieşte nu ştim!

Copiii numesc numerele precedente şi următoare a căsuţelor eroilor din poveste.

- Văd nişte urme! Să plecăm după ele.

  1. Jocul « Numărul interzis »

Spunem ce număr vedem, fără să-l numim (suma numerelor, diferenţa, componenţa…)

  1. Calcul oral. Jocul « Să-i ajutăm Scufiţei Roşii »

Ne cere ajutorul Scufiţa Roşie. Dacă vom rezolva corect exerciţiile, lupul n-a mânca plăcintele. Rezolvarea exerciţiilor de pe slaiduri.

  1. Consolidarea cunoştinţelor

  1. Lucrul individual pe fişe.

Varianta I - rezolvă exerciţii propuse de albinuţe. Jocul « Ajută-i albinei să găsească stupul potrivit ».

Varianta II – descompune numerele date. Jocul « Completează căsuţa »

Varianta III – compară numerele.

  1. Minuta de relaxare.

Cântecul « Am crezut că matematica e grea »

  1. Rezolvarea exerciţiilor de pe slaid.

Jocul « Să-i ajutăm ariciului să adune merele »

Pentru că am fost ageri şi săritori la ajutor fata moşului din poveste ne-a adus o lădiţă cu pere, dar neobişnuite – cu exerciţii, aşa cum ne place nouă. Serviţi !

Jocul « Servim pere de la fata moşneagului »

  1. Rezolvarea problemelor (de pe slaid şi de pe planşă).

Problema 1 : pe casa Babei Cloanţa erau 5 cioare. Au venit încă două. Câte sunt în total ?

Problema 2 :

4 şoareci au ieşit seara la jucat,

Iar după colţ îi aştepta motanul încălţat.

Pe un şoricel l-a mâncat de-acum.

Câţi şoareci au rămas neatinşi pe drum ?

  1. Minuta de relaxare. Gimnastică pentru ochi.

- Iarăşi am pierdut drumul ! Dar avem un ghem fermecat, care ne va ajuta. Numai repede că ne ajunge baba Cloanţa !

  1. Exerciţii circulare. Jocul « Să fugim de baba Cloanţa »

Rezolvarea exerciţiilor de pe slaid.

  1. Componenţa numerelor. Jocul « Petrece păsărica la cuib »

Completarea numărului10.

- Bravo, copii, v-aţi isprăvit bine! Să ne pornim în lumea literelor.

Floricică fermecată,

Ce putere ai, arată !

Dorinţa noastră îndeplineşte

Printre litere pe Neştiilă porneşte-l !

  1. Actualizarea cunoştinţelor

  2. Jocul « Adună vocalele şi consoanele »

Copiii adună în coşuleţele de pe tablă floricelele cu litere.

  1. Formarea şi citirea silabelor.

Jocul « Formează trenuţul »

Copiii cu vagonaşe pe care sunt scrise vocale se alipesc de locomotivă cu o consoană şi citesc silabele. Apoi formează silabe cu literele duse de pitici şi Alba ca Zăpada.

  1. Citirea silabelor cu litera nouă. Jocul « Mănuşica»

De oarece ştim a citi silabele cu litera Tt, poate să le ajutăm iepuraşului şi broscuţei să intre în mănuşă. Dacă vor citi corect silabele, şoricelul ii va primi in mănuşă.

  1. Consolidarea cunoştinţelor

  2. Lucrul individual pe fişe. Jocul « Cuvintele s-au rătăcit»

Formarea propoziţiilor din cuvintele date.

  1. Jocul « Alege litera corectă : î sau â »

- Ce floare va primi Capitoşca de la Antoşca ? De ce ? (de pe slaid)

  1. Jocul « Litera de serviciu »

De schimbat a în â şi de citit cuvintele primite.

ramă - râmă

pană - până

rade - râde

pară - pâră

urat- urât

  1. Minuta de relaxare.

Cântecul « Cine ştie o vocală »

  1. Mărirea câmpului vizual.

Jocul « Alege drumul » Situaţie problematică.

Copiii citesc cuvintele de pe piramida de cuvinte (de pe slaid) şi de pe planşa propusă de voinicul din poveste.

- Ce drum e mai bine să alegi (după planşă) care duce spre lada cu bani, la soare sau la inimioară ?

6. Jocul « Literele au ieşit la plimbare »

- Neştiilă , văzând cât de bine voi vă descurcaţi, a venit şi el la şcoala din pădure. Să citim împreună cu el !

- A obosit cam Neştiilă. Ajunge la o căsuţă. Poate aici va poposi. Şi iarăşi iese şoricelul cel isteţ cu o însărcinare.

7. Jocul « Cine trăieşte în căsuţă »

Aici s-a terminat călătoria noastră împreună cu Neştiilă.

Încheiere

- La încheiere aş vrea să ne ridicăm dispoziţia împodobind brăduţul cu fulguşori.

Copiii citesc cuvintele de pe fulgi şi-i lipesc pe brad.

- Mulţumesc, copii, pentru susţinere! Să creşteţi acele semincioare pe care le-am sămănat azi la lecţie.


Избранные посты
Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Тегов пока нет.
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page