Proiect didactic "Lexicul"
Proiect didactic
Clasa: a III-a A
Învăţător: Ana I. Magas
Disciplina: Limba română
Subiectul: Lexicul
Tipul lecţiei: consolidare
Scopul: consolidarea unor tehnici de activizare şi îmbogăţire a vocabularului prin găsirea de cuvinte cu acelaşi sens, sens opus sau aceaşi formă şi sens diferit;
Obiective operaţionale:
O1: să găsească sinonimele, antonimele corespunzătoare unor cuvinte date;
O2: să stabilească utilitatea antonimelor şi sinonimelor în comunicare;
O3: să precizeze sensul unor cuvinte date în contexte diferite;
O4: să indice rolul sinonimelor şi antonimelor în context;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: trening psihologic, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic, metoda bulgărului de zăpadă, prezentare Power Point;
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, fişe de muncă independentă;
Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe, în perechi;
Moment organizatoric
Cuvântul învăţătorului (pe fondalul melodiei lui Petru Ceaicovski „Anotimpurile. Primăvara”)
- Astăzi , când, necătând la timpul destul de rece, suflarea primăverii ne fascinează şi îşi desface mugurii în sufletele noastre şi soarele îmbracă natura în mantia sa de viaţă, crescând în lumină şi căldură, la noi în clasă au înflorit firave şi suave flori. Nu am în vedere numai pe voi – florile vieţii, ci şi primele flori – vestitorii primăverii. Ridicaţi-vă, veniţi mai aproape. Să formăm un cerc.
Trening psihologic
Simt cum o rază vicleană de soare se strecoară tiptil-tiptil, în inima mea, iar inima mea de copil începe să bată mai tare. Mă simt atât de minunat... totul e pe placul meu. Parcă primesc puteri noi, neobişnuite şi cred , chiar cred că pot totul.
Sunteţi fericiţi fiindcă sunteţi copii, vă iubesc părinţii, puteţi în fiece zi afla ceva nou! Deci să spunem toţi în cor :
- Eu sunt fericit ! Eu totul voi dobândi! Chiar aşa va fi!
Alegeţi-vă o floare, cu care vă asociaţi. Treceţi la loc!
Minuta caligrafică
- Ce sunet subliniez eu mai tare prin pronunţare în cuvântul
- Sunetul
- Cum se formează el?
- Sunetul e la fel de zglobiu şi ager ca şi un copil neastâmpărat.
Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale
- La lecţia de astăzi vă propun să ne pornim în călătorie în ţara LEXICULUI. (demonstrarea desenului “ Lexicul”)
- De la început să ne aducem aminte ce e Lexicul? (totalitatea cuvintelor din limbă)
- Orice îmbinare de litere e cuvânt? De ce? (cuvântul are sens)
- Ce sens poate avea cuvântul? (propriu sau obişnuit şi figurat sau neobişnuit)
Consolidarea cunoştinţelor asimilate anterior
Lexicul ca şi oriceţară are vecini, să-i amintim.
Să ne oprim puţin la hotarele Sintaxei şi anume la Propoziţie.
Doi elevi vor analiza individual la tablă propoziţia şi vor construi schema. După ce vor termina vor răspunde la întrebări referitor la temă.
Primăvara dulce cheamă păsările călătoare.
Vântul zglobiu alungă norii plumburii.
Un elev scrie propoziţia, schimbând cuvintele scrise cu albastru cu sinonime, iar cele scrise cu roşu cu antonime şi o analizează oral.
Clasa scrie în caiete.
Fiul bătrân al anului a venit pe pământul nostru.
Jocul „ Cea mai lungă propoziţie”. De dezvoltat propoziţia: Ionel merge...
În ţara Morfologia sunt mai multe regiuni să ne oprim doar la unele.
Vor trece la tablă trei copii şi vor analiza un sbstantiv, un adjectiv şi un verb din propoziţia : Fiica tânără a anului a sosit pe plaiul nostru.
Jocul „Pantonima” – un elev „arată” regula, clasa ghiceşte şi o spune.
Să facem o mică oprire şi la Fonetică.
Doi elevi vor efectua la tablă analiza fonetică a antonimelor cuvintelor date: modestă, adevăr. După ce vor termina vor răspunde la întrebări referitor la temă.
Un elev efectuază analiza fonetică cu lămurire a sinonimului îmbinării vestitotul primăverii - ghiocelul.
- În sfârşit am ajuns la
LEXICUL.
Dar ca să-i trecem hotarele trebuie să primim permis,arătând ce ştim despre regiunele ei. Ne vom uni în trei echipe după florile alese. Vom folosi Metoda bulgărului de zăpadă. Precum formăm bulgărele când construim omul de zăpadă, aşa vom creşte şi cuvintele noaste: sinonime, antonime, omonime. Vom lucra după schema:
cuvântul dat;
o propoziţie – lămurire;
o întrebare referitoare la cuvântul propus;
răspunsul la întrebare;
exemple.
Componentele lexicului sunt foarte primitoare. Unde să ne oprim la început? Să rezolvăm un rebus.
Folosind un cuvânt cu sens asemănător celui dat completează careul şi vei descoperi numele regiunei.
B
A
Ajunge
Mâţă
Carte
Prunc
Melodie
Scund
Liniştită
Bucuros
Să ne plimbăm deci prin regiunea
Sinonimelor.
Vă propun câteva însărcinări pe trei variante:
V-1 Uniţi cuvintele care au acelaşi înţeles ( copii unesc pe fişe):
- pădure - necesitate
- cale - arbore
- copac - codru
- nevoie - nea
- prieten - elev
- zăpadă - drum
- şcolar - amic
V-2 Alegeţi din a doua coloană cuvintele care au înţeles asemănător cu cele din prima coloană ( copii unesc pe fişe):
gureş golaş, gălăgios, grăbit
ghiozdan geantă, ladă, cutie
dar oră, cadou, noroc
prieten duşman, înţeles, amic
V-3 SS în perechisinonimele/ i precis, să nu folosim repetările supărăcioasee şi ocrieţi cuvinte care pot înlocui expresiile următoare:
a o lua la goană ______________________
gros la pungă ________________________
a-şi lua inima în dinţi _________________
Jocul “Copacul sinonimelor” Descoperiţi sinonimele care s-au ascuns în copac.
Minuta de înviorare. Audierea melodiei lui AntonioVivaldi „Anotimpurile. Primăvara”)
Să trecem pe teritoriul regiunei
Antonimele
Vă propun iarăşi câteva însărcinări pe trei variante:
V-3 Scrie cuvintele care au înţeles opus:
- prieten
- a se urca
- a pleca
- vorbeşte
- dragoste
- dulce
- trist
V-2 Indică antonime pentru cuvintele subliniate:
Avea o privire aspră. .......................
Am luat o perie aspră. ........................
Mi-a spus cuvinte aspre. ....................
Bate un vânt tare aspru. .......................
V-3 Completează proverbele cu antonimele cuvintelor evedenţiate:
Buturuga mică răstoarnă carul ........
Rădăcina învăţăturii e amară, dar roadele ei sunt .......
Cine face si ......, are toata ziua ce face.
Gură multă, treabă .....
Omul fără prieteni e ca stânga fără .......
Jocul: „Dacă nu e aşa, cum e?”
Nu-i puţin ................
Mare ........................
Supărat ....................
Uşor ........................
Noapte ....................
“Cuvinte circulare”
Scrie în rebus cuvintele cu sens opus.
bun
frumos
Jocul “Completează căsuţele”, de scris câte un sinonim şi câte un antonim la cuvintele date.
bucurie murmură gingaş limpede
dragoste – iubire, ură; bucuros – vessel, trist.
Ghici ce e !
Una oacăie pe baltă
Şi-i ceva mai jucăuşă.
Însă eu cunosc o altă,
Care scârţie la uşă.
(................)
Şi în sfârşit regiunea
Omonime
Versuri:
Am dus oile să pască,
Am mâncat apoi o pască,
După care-am prins să fluier,
Că nu ştiu să cânt din fluier.
Ce sens au cuvintele evedenţiate?
Ce intelesuri pot avea cuvintele :
car ( ........................................................................... )
sare ( .......................................................................... )
ochi ( .......................................................................... )
liliac( .......................................................................... )
nouă( .......................................................................... )
De alcătuit propoziţii, în care cuvintele date să aibă sens diferit.
Să ne unim în ehipe după florile alese.
Prima echipă scrie însuşiri neobişnuite - epitete la cuvântul
A doua scrie acţiuni – metafore lacuvântul
A treia – comparaţii la cuvântul
Generalizarea cunoştinţelor
- Iată că a luat sfârşit călătoria noastră.
- Prin ce regiuni al Lexicului am călătorit?
- Ce numim sinonime, antonime, omonime?
- La ce avem nevoie de sinonime, antonime, omonime,cuvinte cu sens figurat?
- Le folosim în vorbire pentru a avea un vocabular mai bogat, expresiv,mai precis, să nu folosim repetările supărăcioase.
Temă de acasă. De selectat antonime din povestea lui I. Creangă “Fata babei şi fata moşneagului”
Notarea elevilor.